Remarkable achievement in Maharashtra state scholarship Exam. 10 students from City Pride School appeared in the CBSE State Merit List.::City Pride School once again secured top position in the category of Screen time management conducted by Times school Online education survey 2020::City Pride School gives preference to Konkani linguistic community for admissions::CPS students bagged 1 gold medal, 2 silver medals, 2 bronze medals in Dr. Homibhabha young Scientists Exam::The best school, City Pride School receives International School Award 2019-2022 by British Council::India's School Merit Awards 2019 has been declared and City Pride School is Ranked Number 1 in India under the Top CBSE School for the parameter "Value for Money"::CPS once again ranks No 1 in the city in Times of India school servey 2019
 
Intra School Competitions
 
Students have won various awards in Intra School Competitions
 

   

Intra School Competition Result 2020-21

 

STD

Event Name

Prize

Name of  the Student

Std/Div

I

Drawing Competition

1st Prize

Faiqa Ansari

I PEACE

2nd Prize

Neel Hyalij

I PEACE

3rd Prize

Swara Kulkarni

I PEACE

Consolation 1

Saumya More

I WISDOM

Consolation 2

Gowtham Mukkala

I PEACE

I

Story Telling

1st Prize

Aaradhya Paul

I PEACE

1st Prize

Abhinya Chavan

I WISDOM

2nd Prize

Anvi Aher

I PEACE

3rd Prize

Arya Wagh

I LOVE

Consolation 1

Humshika Balla

I LOVE

Consolation 2

Shourya Gore

I WISDOM

I & II

Poem Recitation

1st Prize

Nyasa Behera

II LOVE

2nd Prize

Ishwari Chopadekar

II WISDOM

3rd Prize

Swara Sakhare

I LOVE

Consolation 1

Anushree Shinde

II WISDOM

Consolation 2

Agastya Sawant

I WISDOM

II

Story Telling

1st Prize

Oishi Ghosh

II LOVE

2nd Prize

Vighnesh Pawade

II WISDOM

3rd Prize

Shlok Nagu

II PEACE

Consolation 1

Rugved Ransing

II LOVE

Consolation 2

Ojal Suryavanshi

II LOVE

II

Drawing Competition

1st Prize

Avani Deshpande

II PEACE

2nd Prize

Bhavesh Patil

II WISDOM

3rd Prize

Zaid Shaikh

II LOVE

Consolation 1

Gargi Wagh

II LOVE

Consolation 2

Kaushik Nayak

II WISDOM

III

Poster Making

1st Prize

Aarya Godavarthi

III PEACE

2nd Prize

Anay J Chaudhari

III WISDOM

2nd Prize

Virat S

III WISDOM

3rd Prize

Veronica Satheesh

III PEACE

Consolation 1

Aaradhya Ankur Naik

III LOVE

Consolation 1

Aarush Amol Thakur

III PEACE

Consolation 2

Ovi Ganesh Jagdale

III PEACE

III

Advertisement

1st Prize

Ishwari Tijare

III PEACE

2nd Prize

Atharva Mahajan

III LOVE

3rd Prize

Karnav Singh

III LOVE

Consolation 1

Manha Firoz

III PEACE

Consolation 2

Prathamesh Apet

III LOVE

III

Elocution

1st Prize

Manvi Saxena

III PEACE

2nd Prize

Arnav Gaikwad

III LOVE

2nd Prize

Ekalavya Pandita

III LOVE

3rd Prize

Raahi Patel

III LOVE

Consolation 1

Palak Gaikwad

III WISDOM

Consolation 2

Shlok Utpat

III PEACE

IV & V

Elocution

1st Prize

Mohammed Naveed

IV PEACE

2nd Prize

Vidhi Agray

IV LOVE

3rd Prize

Shaurya Narlawar

IV LOVE

Advertisement

1st Prize

Jai Kandekar

V LOVE

2nd Prize

Avanish Majalekar

IV PEACE

3rd Prize

Ananya Goyal

IV LOVE

Consolation 1

Shaurya Gupta

V LOVE

Consolation 2

Shubhojeet Das

V LOVE

Mimicry

1st Prize

Avaneesh Nikam

V LOVE

2nd Prize

Shlok Kulkarni

V LOVE

IV & V

Comic Strip

1st Prize

Shriraj Chopadekar

V LOVE

2nd Prize

Atheeva Adhikari

IV LOVE

3rd Prize

Atharv Laddha

IV LOVE

Consolation 1

Mridul Bokade

IV PEACE

Consolation 2

Shaurya Jadhav

V LOVE

I to V

Solo Dance

I

1st Prize

Sanskruti Vaidya

I LOVE

2nd Prize

Siddhi Khandagle

I LOVE

3rd Prize

Shreeya Parchure

I LOVE

Consolation 1

Arush Sahoo

I LOVE

Consolation 2

Krisha Hiremath

I WISDOM

Solo Dance

II

1st Prize

Namanpreet Singh Mann

II LOVE

2nd Prize

Aarohi Mehta

II PEACE

3rd Prize

Mughdha Watane

II PEACE

Consolation 1

Asya Raut

II PEACE

Consolation 2

Aaradhya Engawale

 

II LOVE

Solo Dance

III

1st Prize

Mrunmayee B.

III WISDOM

2nd Prize

Khushi Dhanvi

III PEACE

3rd Prize

Gauravi Walunj

III WISDOM

Consolation 1

Kavya Satpute

III LOVE

Consolation 2

Sharvari Shahane

III PEACE

Solo Dance

IV

1st Prize

Satviki Sonawane

IV LOVE

2nd Prize

Mokshada Sonawane

IV LOVE

3rd Prize

Adwait Nair

IV LOVE

Consolation 1

Aamya Sahu

IV PEACE

Consolation 2

Prachita Madrewar

IV LOVE

Solo Dance

V

1st Prize

Prithika Nadar

V LOVE

2nd Prize

Preksha Marakkamathodi

V LOVE

3rd Prize

Aarya Joshi

V LOVE

Consolation 1

Yogendrini Guttikonda

V LOVE

Consolation 2

Vaidehi Shinde

V LOVE

I to V

Solo Singing

I

1st Prize

Durva Kulkarni

I LOVE

2nd Prize

Chanasya Dambal

I PEACE

3rd Prize

Priyanshu Bhosale

I LOVE

Consolation 1

Shubhra Kalyani

I LOVE

Consolation 2

Anshika More

I WISDOM

Solo Singing

II

1st Prize

Pankhuri Shukla

II LOVE

2nd Prize

Kritika Patra

II PEACE

3rd Prize

Tanaya Kurle

II LOVE

Consolation 1

Dhanvee Guhe

 

II LOVE

Consolation 2

Manasvi Ankolikar

 

II LOVE

Solo Singing

III

1st Prize

Arnav Khirsagar

III PEACE

2nd Prize

Varad Hage

III WISDOM

3rd Prize

Arya Mishra

III LOVE

Consolation 1

Ronak Kenchangoudar

III PEACE

Consolation 2

Ridhima Wakchaure

III WISDOM

Solo Singing

IV

1st Prize

Siddhi Patnaik

IV PEACE

2nd Prize

Ahilya Khule

IV LOVE

3rd Prize

Pranansh Agarwal

IV PEACE

Consolation 1

Jay Choudhary

IV LOVE

Consolation 2

Dakshata Rao

IV LOVE

Solo Singing

V

1st Prize

Nishad Andansare

V LOVE

2nd Prize

Prince Sharma

V LOVE

I

(Class Event)

Fancy Dress

1st: I Wisdom

 

 

 

II

(ClassEvent)

Fancy Dress

Winner : II Wisdom

 

 

III

(ClassEvent)

Fashion  Show

Winner :  III Peace

 

 

IV & V

(Class Event)

Funfair

Winner : V Love

 

 

 

                                          


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Intra School Results 2019-20

STD

Event Name

Prize

Name of the student

Std/Div

I

Colouring Competition

1st  Prize

Kate Avani Sandeep

I Peace

2nd  Prize

Gharpankar Advay Sachin

I Wisdom

3rd Prize

Wagh Gargi Rahul

I Love

Consolation

Engawale Aaradhya Santosh

I Love

Consolation

Shingarwade Ishaan Pankaj

I Love

Consolation

Nayak Kaushik Krishna

I Love

Consolation

Tiwari Vashistha Ravikant

I Peace

Consolation

Suryavanshi Manav Dinesh

I Wisdom

I

Singing

1st  Prize

Shukla Pankhuri Aakash

I Love

2nd  Prize

Kurle Tanaya Kedareshwar

I Love

3rd Prize

Dalankar Anvi Amol    

I Love

Consolation

Gunjal Anuj Sunil

I Peace

Consolation

Patra Krittika Bhabendra Nath

I Peace

I

Dance

1st  Prize

Mehta Aarohi Ajay   

I Peace

2nd  Prize

Gargote Samiksha Vikas

I Peace

3rd Prize

Watane Mugdha Ritesh

I Peace

Consolation

Choudhari Sanvi

I Love

Consolation

Gaikwad Prathamesh Uttam

I Peace

Consolation

Raut Asya Abhijit

I Peace

Consolation

Chopadekar Ishwari Mohan

I Wisdom

Consolation

Varma Aditi Nileshsingh

I Wisdom

I

Show & Tell

1st  Prize

Ghosh Oishi

I Love

2nd  Prize

Aisha Ameen

I Love  

3rd Prize

Maid Rugved

I Wisdom

Consolation

Burri Advith Chandu

I Peace

Consolation

Chougule Veera Jayakumar

I Peace

Consolation

Herekar Vedang Abhay

I Wisdom

Consolation

Madnani Yojit Sunil

I Wisdom

Consolation

Pawade Vighnesh Sushil

I Wisdom

Consolation

Tiwari Shanaya Saurabh

I Wisdom

II

Best out of Waste

1st  Prize

Mahajan Atharv Dnyaneshwar       

II Love

2nd  Prize

Jagdev Kunj Ajay

II Peace

3rd Prize

Deshmukh Vedant Dnyaneshwar

II Peace

Consolation

Gadewar Pauli Santosh 

II Love

Consolation

Naik Aaradhya Ankur

II Love

Consolation

Shaikh Sara Rahil

II Peace

Consolation

Utpat Shlok Durgesh

II Peace

Consolation

Veronica Satheesh      

II Peace

II

Singigng

1st  Prize

Mishra Arya Anshika

II Love

2nd  Prize

Gopal Rishit Manish

II Peace

3rd Prize

Kshirsagar Arnav Pankaj

II Peace

Consolation

Singh Karnav

II Love

Consolation

Unde Aarnav Ajay

II Love

II

Dance

1st  Prize

Thanishka Nair

II Peace

2nd  Prize

Kulkarni  Lavanya

II Peace

3rd Prize

Khushi Dhanvi

II Peace

Consolation

R.M. Aaradhya

II Love

Consolation

Sahane Utkarsh Lahu

II Love

Consolation

Manha Firoz       

II Peace

III

Best out of waste

1st  Prize

Madrewar Prachita Vidyabhushan

III Love

2nd  Prize

Goyal Ananya Ashish

III Love

3rd Prize

Anerao Shaurya Sharad

III Love

III

Singing

1st  Prize

Patil Gayatri Pradeep 

III Love

2nd  Prize

Saxena Kushh

III Love

3rd Prize

Rao Dakshata Amith

III Love

Consolation

Chaudhary Jay Nitin

III Love

Consolation

Kalyankar Asmi Abhay

III Love

Consolation

Sahu Sanskriti Sushanta

III Love

III

Dance

1st  Prize

Sonawane  Satviki

III Love

2nd  Prize

Hegde  Aditi               

III Love

3rd Prize

Sonawane  Mokshada

III Love

Consolation

Gurav  Gautami

III Love

Consolation

Wayal Rashi       

III Love

 

 

    


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------