City Pride School once again secured top position in the category of Screen time management conducted by Times school Online education survey 2020::City Pride School gives preference to Konkani linguistic community for admissions
 
Inter School Competions
 
Students have won various awards in Inter School Competitions
 

   

IMAGIVATION-INTERNATIONAL INNOVATION SUMMIT-2021

 

   A global platform for the students to explore new skills of the 21st Century.

   An event organized by Zenik Learning, only for students across the globe of Class III to VI. This opportunity paved paths for the students to learn and get a hands-on experience to innovate and present their ideas and views uniquely while developing their self-confidence, problem-solving skills, and being a competitive and active participant.

   At the City Pride School, we always aim to give our students a wide experience of competition and learning. This was actively achieved through this Summit.

   Online Innovators Summit was conducted on 23rd May 2021.

  • Oishi Ghosh(III-Love) : Global Topper 1st Rank as well as School topper from Group-I with medals and certificates .
  • Anay Khakurdikar (IV-Peace) - School Topper (Group I - Innovation Olympiad Medal & Certificate ).
  • Prithika Murali Nadar (VI-Faith) - School Topper (Group II - Innovation Olympiad Medal & Certificate).


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

City Pride School, Moshi

IMO Level 1 Results 2020-21

       We are happy to share the success of our students.  

Sr.No.

Name of the student

Std

School Rank

Zonal Rank

Achievements

1

Manvi Saxena

Std 3

1

8

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

2

Shaunak  Naik

Std 3

2

10

Gifts Worth Rs. 500/- + Medal of Distinction + Certificate of Distinction

3

Aarnav Unde

Std 3

3

15

Medal of Distinction and Certificate of distinction

4

Arnav Gaikwad

Std 3

4

18

Medal of Distinction and Certificate of distinction

5

Priyanshu Golar

Std 3

4

18

Medal of Distinction and Certificate of distinction

6

Sutej Sindgi

Std 3

5

23

Medal of Distinction and Certificate of distinction

7

Harshvardhan Khairnar

Std 3

6

 

Gold Medal and certificate

8

Bhavini Nankani

Std 3

7

 

Gold Medal and certificate

9

Khushi Dhanavi

Std 3

8

 

Gold Medal and certificate

10

Siddhant Mantri

Std 3

9

 

Gold Medal and certificate

1

Shiza Inamdar

Std 4

1

1

Gifts Worth Rs. 1000/- + International Gold Medal + Certificate 0f Outstanding Performance

2

Shashank Singh

Std 4

2

5

Gifts Worth Rs. 1000/- + Zonal Silver Medal + Certificate of Zonal Excellence

3

Satviki Sonawane

Std 4

3

 

Gold Medal and certificate

4

Aarush Badhe

Std 4

4

 

Gold Medal and certificate

5

Himanshu Bohare

Std 4

5

 

Gold Medal and certificate

1

Shubhojeet Das

Std 5

1

 

Gold Medal and certificate

2

Arjun Dhanapune

Std 5

2

 

Gold Medal and certificate

3

Rutuja Dhotre

Std 5

3

 

Gold Medal and certificate


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

National Science Olympiad 2020-21

Level 1 Result

   Sr.No.

   Name of the student

   Std

   School Rank

   Zonal Rank

   Achievements

   1

   Harshvardhan Khairnar

   Std 3

   1

   15

   Medal of Distinction and Certificate of distinction

   2

   Manvi Saxena

   Std 3

   2

   16

   Medal of Distinction and Certificate of distinction

   3

   Arnav Gaikwad

   Std 3

   3

   19

   Medal of Distinction and Certificate of distinction

   4

   Priyanshu Golar

   Std 3

   4

   27

   Medal of Distinction and Certificate of distinction

   5

   Aarnav Unde

   Std 3

   5

    

   Gold Medal and certificate

   6

   Vaishnavi Bhawthankar

   Std 3

   6

    

   Gold Medal and certificate

   7

   Raahi Patel

   Std 3

   7

    

   Gold Medal and certificate

   1

   Kushh Saxena

   Std 4

   1

   28

   Medal of Distinction and Certificate of distinction

   2

   Aditya Kulkarni

   Std 4

   2

    

   Gold Medal and certificate

   3

   Atheeva Adhikary

   Std 4

   3

    

   Gold Medal and certificate

   4

   Niveditha Lathesh

   Std 4

   4

    

   Gold Medal and certificate

   1

   Avaneesh Nikam

   Std 5

   1

    

   Gold Medal and certificate

   2

   Mohammad Hamiz Khan

   Std 5

   2

    

   Gold Medal and certificate

3

   Arjun Dhanapune

Std 5

3

    

Gold Medal and certificate


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Cyber Champ Competition-2021

Organised by City Pride School,Nigdi

We feel proud to share the success of our students in Cyber Champ Competition , which was conducted online this year.

Following students have bagged the prizes in various events, Congratulations!!!

  MS Paint Senior :

  Ahilya Khule ( IV-Love) - 1st Runner Up

 Exploring Animation with Powerpoint :

 Prithika Nadar (V-Love) - Winner


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Unified Cyber Olympiad-2020

Organised by Unified Council

    This year online UCO exam was conducted on 13th Dec,2020. Following student's have bagged certificates in UCO exam.

SR. NO. STUDENT NAME CLASS ALL INDIA RANK  ACHIEVEMENT
1 Anwesha Sahu III-Love 189 CLASS TOPPER of class in school
2 Avadhoot Hingnikar V-Love 161 CLASS TOPPER of class in school


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

National Hindi Olympiad-2020-21

Organised by Hindi Utkarsh Mandal , Delhi

Level-II Result

 

We feel proud to share the success of our students in National Hindi Olympiad exam which was conducted on 28.01.2021:

 

Sr. No.  Student Name  Class Achievement
1 Shubhojeet Das V-Love  Special Achievement Certificate
2 Shaurya Gupta V-Love  Special Achievement Certificate
3 Ananya Bhonde IV-Peace  Special Achievement Certificate
4 Aarohi Deshpande IV-Peace  Special Achievement Certificate
5 Siddhant Gholap III-Love  Special Achievement Certificate
6 Manvi Saxena III-Peace  Special Achievement Certificate
7 Nainika Korolla IV-Peace  Certificate
8 Ahilya Khule IV-Love  Certificate
9 Harshavardhan Bhosale III-Peace  Certificate


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

International English Olympiad-2020-21

Level-I Result

We feel proud to share the success of our students , all of the students got Gold Medal of Excellence with participation certification:

 

 Sr No.  Student Name Std School Rank
1 Siddhant Mantri 3 1
2 Harshavardhan Bhosle 3 2
3 Aarnav Unde 3 3
4 Arnav Chavan 4 1
5 Yuvraj Moje 4 2
6 Kushh Saxena 4 3
7 Preksha Marakkamthodi 5 1
8 Pranav Sirish 5 2
9 Mohmmad Hamiz Khan 5 3


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

COMPUTER INTELLIGENCE EXAM 2020-21
ORGANISED BY JNANA PRABODHINI NAVNAGAR VIDYALAYA

    Following students bagged Certificate in CIE 2020-21 :

         Aarnav Unde (III-Love) : Secured 2nd Rank in MS Paint Competition (Jr Group)

         Lavnya Karajgikar (III-Peace) : Secured 3rd Rank in MS Paint Competition (Jr Group)

         Ahilya Khule (IV-Love) : Secured 2nd Rank in MS Paint Competition (Sr Group)

         Siddhi Jade (IV-Love): Secured 3rd Rank in MS Paint Competition (Sr Group)


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Institute of Promotion of Mathematics (IPM)-2019-20

Mega Final Result

   We are happy to announce the result of IPM Mega final , which was conducted on 03.01.2021. Out of 7 students 2 got ranked. Congratulations to achievers!!

   Sr No.

    Student Name

   Class

   Score

   State Level Rank

   1

   Shashank Singh

   III-Love

   30 out of 30

   32

   2

   Satviki Sonawane

   III-Love

   25.5 out of 30

   216


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

International General Knowledge Olympiad-2020-21

Level-I Result

   We feel proud to share the success of our students :

    

Sr. No Student Name Class School Rank International Rank Award
1 Manvi Saxena III-Peace 1 10 Gift worth Rs.500 along with Medal and Certificate of Distinction
2 Harshvardhan Bhosale III-Peace 2 33 Medal of Distinction and Certificate
3 Aarnav Unde III-Love 3 51 Gold Medal of Excellence with Participation Certificate


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Spell Bee Level-III

2019-2020 

We feel proud to announce that  Arnav Gaikwad from III-Love is one of the Top 5 medallist and secured joint 4th Rank with 98.44% . Top 10 medals are received by 10 students and 17 students have received a medal of recognition.

   Congratulations to all the winners.

 


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

    

Institute of Promotion of Mathematics (IPM) 2019-20

Final Results

    We are glad to announce that , 7 students of CPS Moshi have cleared the IPM Final exam and qualified for the Mega Final Exam .  

     Following is the list of Mega Finalist Students :

     

 Sr. No.   Name
1 Shashank Deep Singh
2 Kanushi Rahul Aytulwar 
3 Siddhi Sameer Jade 
4 Himanshu Ritesh Bohare 
5 Smit Pankaj Jain 
6 Saumya Pradeep Mhaske 
7 Satviki Kishor Sonawane 

    

    

    

    

    

    

    


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

National Science Olympiad (NSO)-2019

Level-2 Results

   We are proud to announce that in International Maths Olympiad(IMO) Exam, Shashank Singh (Std-3) have secured zonal rank 4 ,cash prize along with silver medal and Zonal Excellence Certificate.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

International Maths Olympiad (IMO)-2019 Level-1 Results

Following students are selected for second level of IMO. 

      Sr.

      No.

Name of Student  Class Achievements
1 Shashank Singh 3 Zonal rank - 5, Gold medal + Participation Certificate
2 Aditi Hegde 3 School gold medal
3 Aditya Shinde 3 School Silver medal
4 Smit Jain 3 School Bronze medal


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Spell Bee Level-II Results

 

   We feel proud to announce that , 51 students of our school are qualified for Spell Bee Level-III exam. Harshvardhan Bhosale (II Peace) secured joint 3rd rank in Pune region.4 students have received Top 5 medals along with cash prize in Pune region.12 students have received Top 10 medals in Pune region and 10 students have received a medal of recognition. Congratulations to all the winners !!!

    


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Akhil Bhartiya Natya Parishad

   Our marathi drama 'Apale Ghar' received 1st consolation prize in marathi drama competition , which was organizes by Akhil Bhartiya Natya Parishad at Acharya Atre Sabhagruh , Pimpri.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Computer Intelligence Exam (CIE)

 

   We feel proud to announce that , Om Jagdale (III-Love) secured 3rd rank and bagged a bronze medal with certificate in Computer Intelligence Exam (CIE) organized by Jnana Prabodhini School,Nigdi.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Achievement in Teen 20 competitions

      Under the category of Std 1 to 4 students have bagged the following prizes.
1) Harmonium- Satviki Sonawane- Consolation
2) group dance - Kaalbeliya- consolation
3) solo dance - Bharatnatyam- Tanishka Nair -3rd prize
4) Tabla -Aditya Kulakrni- 3rd prize
5) Marathi Drama -1st prize


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

 Diwakar Memorial Monologue competition

      The competition was held for students from LKg to std 9th in which 150 students participated from 7schools from PCMC in which 25 prizes were bagged by CPS students from (Moshi /Nigdi ) branch

      Prize winners of English Monologue competition:
LKG UKG group:
3rd Prize - Shourya Gore.

      Standard 1st & 2nd group
Consolation Prize - Divyash Mahakud.

      Standard 3rd & 4th group
3rd Prize - Soumya Maske.

      Prize winners of Hindi monologue competition:
LKG UKG group:
3rd Prize - Swara Sakhare.
Consolation Prize - Vidhi Kulkarni, Shubhra Kalyani & Chanasya D.

      Standard 1st & 2nd group
Consolation Prize - Ojal Suryawanshi.

      Standard 3rd & 4th group
2nd Prize - Gautami Gurav.
3rd Prize - Satviki Sonawane.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Cyber Champ 2020 Competition Result

      Himanshu Bohare of std 3 bagged 2nd prize for Ms Paint in Cyber Champ Competition which was organized by City Pride School, Nigdi  on 4th Jan 2020 and 11th Jan 2020  and Sponsored by Persistent Foundation.  Well done Himanshu    !!!


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

International English Olympiad (IEO) -Results

   Following students of City Pride School. Moshi Branch bagged medals - 

   Aditi Hegde bagged Gold medal , Gayatri Patil got silver medal and Himanshu Bohare got bronze medal .


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Unified Cyber Olympiad 2019

Results Level - 1

Sr.No STUDENT'S NAME CLASS ALL INDIA RANK
1 ATHARV KIRAN CHAVAN 3 4918
2 ATHARV YOGESH LADDHA 3 5261
3 PRAVEER ANAND JAIN 3 6051
4 GAYATRI PRADEEP PATIL 3 6876
5 DAKSHATA AMITH RAO 3 7612


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Results of Spell Bee Competition 

      167 students of City Pride Moshi participated in Spell Bee competition (from Std 1-84, Std 2-61, STD 3-22). Out of which 82 has qualified for Level 2 (Std 1-35, Std2-28, Std3-19).
2 Students won School Toppers Trophy,
11 Students Scored 90% and above and received cash prize along with medals, 14 Students Scored 80% and above and received medals.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

Inter School Quiz competition
organised by Ananddhara Prabasi Sanstha on the occasion of Navratri.

     

     Three students of City Pride School , Moshi branch won the prizes.

   Aditya Kulkarni, Himanshu Bohare and Satviki Sonawane were the participants. It was based on general knowledge, audio-         visual ,rapid fire and Maa Durga rounds.

   In shloka competition std 2 students Lavanya Kulakrni won the first prize and Tanishka Nair received the participation           certificate.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

"Kidzbee" Inter-School competition
organised by Beacon School Moshi

      Our little ones are on cloud Nine !!! Our tiny tots of City Pride School Moshi branch showcased their agility and talent while participating in “Kidzbee” event.

      The winners are :
Story telling-
1. Shaurya Gore Ukg 1st prize
2. Akarsh Sahoo Ukg. 2nd prize
3. Ridaan Vijay Vargiya . Lkg 8th prize

      Colour Scavenger
1. Spruha Bankar Lkg. 3rd prize

      Football Match
1. Mayank Shinde. Ukg - received trophy for best goalkeeper *

      Canvas Kids
1. Aditya Khalute. Ukg. 2nd prize
2. Dhanyata Choudhary LkG 3rd prize
3. Samiksha Rathi. Ukg. 3rd prize

      Fancy Dress
1. Pari Patel Lkg 1st prize
2. Sharanya Ingale. Ukg. 1st prize

      Rhyme zone
1. Avani Gosavi. Ukg 3rd prize

      Show and tell
1. Aditya Patil. Ukg 2nd prize
2. Humshika Balla. Ukg 4th prize


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------